Spadek - J.D. Bujak

Autorka: J. D. BujakTytuł: SpadekWydawnictwo:

Fragment książki (klik)

Uwielbiam książki, w których poruszany jest motyw spadku. Dobrze wiecie, że takich książek jest całe mnóstwo i ten wątek nie jest już tak oryginalny i świeży. Ja, jednakże namiętnie sięgam po tego typu książki i tak też było ze "Spadkiem". Już na samym początku powiem, że jestem oniemiała.

Główną bohaterką "Spadku" jest Megi. Małgosia, do której wszyscy zwracają się właśnie Megi, jest młodą lekarką, która w spadku po dalekiej krewnej otrzymuje kamienicę. Jest tylko jeden warunek. Megi nie może ani wynająć górnych pokoi, ani odsprzedać kamienicy. Wkrótce potem, kobieta zmienia cały swój gdański świat, przeprowadzając się do samego centrum Krakowa, aby zamieszkać w kamienicy.

Pomieszczenia na samym dole, wynajmuje młodemu i przystojnemu Jankowi, który później stanie jej się bardzo bliski. Na początku nic nie zwiastuje kłopotów, jednakże coraz częściej zaczynają dziać się dziwne rzeczy.
Odgłosy ludzi dochodzące z piwnicy, dziwne wizje i zdjęcia, na których widać duchy, to tylko kawałek codzienności Megi. Z każdym dniem jest coraz gorzej. Gdy jednakże zaczynają ginąć niewinni ludzie, Megi wie, że jest w poważnych tarapatach.
Co straszy w jej domu? Co oznaczają magiczne witraże? Po co ktoś zakopał wieńce pod stopniami schodów? Pytań z każdą stroną przybywa, a najgorsze jest to, że wraz z nimi ubywa odpowiedzi. Bowiem jak Megi sobie poradzi z duchami skoro w nie nie wierzy? A dar, o którym kobieta jeszcze nie wie, a który otrzymała w spadku może pomóc jej uratować siebie, swoich bliskich i kamienicę.

Książka jest rewelacyjna. Ma prawie 460 stron i nawet na małą chwileczkę nie da się przy niej odprężyć. Akcja dzieje się tak szybko, że nie sposób się od niej oderwać. Ja z ogromnym żalem rozstawałam się z książką i jestem pod wrażeniem tak wspaniałego stylu i narracji. Pomysł ze spadkiem jak pisałam wcześniej, nie jest zbyt odkrywczy, ale sposób jego przestawienia jest fantastyczny.
Podoba mi się różnorodność wątków. Trochę zwykłej polskiej codzienności, wątek miłosny, przyjaźnie, smutki, groza i duchy, mnóstwo duchów. Genialne połączenie.

Rozpoczynając czytać tę książkę, nie spodziewałam się tak dobrej pozycji. Dlatego bardzo namawiam osoby, które odłożyły tę książką na księgarnianą półkę o ponowne rozważenie jej nabycia.
Na koniec jeszcze kilka słów o okładce. Jak dla mnie idealnie odwzorowuje klimat książki. Bardzo dobrze, że wydawca zadbał o atrakcyjną okładkę, bowiem jest ona niejakim uzupełnieniem książki. Wiem, że to już druga książka autorki i nie mogę się doczekać, aż przeczytam pierwszą.
Polecam!

J.D. Bujakod urodzenia zakochana w muzyce, ukończyła architekturę i urbanistykę, ale zajęła się pisarstwem. Chłodny ścisły umysł otwarty na niewytłumaczalność, inność i mistycyzm.

10 komentarzy :

 1. Ajjjjj skoro jest rewelacyjna, to przyspieszę jej lekturę! Póki co myślałam jak Ty na początku - że szału nie będzie. Miłe zaskoczenie;)
  Przepraszam za tak emocjonalną wypowiedź, ale emocje, to coś co zdecydowanie pobudziła Twoja recenzja;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Scathach - nie przepraszaj:D Ja sama powstrzymywałam się, żeby tutaj zbytnio "nie wykrzyknikować". Czekam na Twoją recenzję:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie się bardzo, ale to bardzo podobała ta książka. Przeczytałem ją wyjątkowo szybko, ale tematyka jest dla mnie niezmiernie interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pisany Inaczej - czytałam Twoją recenzję, myślę że mamy podobne zdanie;) tematyka jest baaaaardzo interesująca, zresztą! Co ja Ci będę pisać, skoro sam dobrze wiesz:D

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem w trakcie czytania i po prostu tak mnie oczarowała ta książka, że brak mi ochów i achów nad nią a dopiero jestem na półmetku. Nie mogę doczekać się zakończenia, żeby dowiedzieć się jak w końcu losy Megi się potoczą.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak tylko skończe Kiedy dzieje się cud się za nią biorę ;)
  Ale dziwnie się czuje widząc swoje nazwisko na okładce ;D

  OdpowiedzUsuń
 7. Cyrysia - to masz tak jak ja:D Dwie noce czytałam, a potem nad ranem nie umiałam zasnąć z nadmiaru wrażeń:)

  Bujaczek - to prawie jakbyś napisała tę książkę:D
  Jestem ciekawa jak Tobie się spodoba, a myślę że się spodoba:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Chętnie ją przeczytam, aż dziwne, że jeszcze o niej nie słyszałam ;) Pozdrawiam i zapraszam do mnie w wolnej chwili :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Kolejna książka, która mnie zinteresowała :) Powieści z motywem spadku nei czytałam aż tak wielu, więc nie powinno mnie to drażnić. Co więcej wyczuwam potencjal grozy w tej książce :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo mnie cieszy Twoja recenzja, bo na książkę mam wielka ochotę i dobrze wiedzieć, że jest to rewelacyjna lektura :)

  OdpowiedzUsuń

Zakurzona półka © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka