Prześwietny raport kapitana Dosa - Eduardo Mendoza

Autor: Eduardo Mendoza
Tytuł: Prześwietny raport kapitana Dosa
Wydawnictwo:

Przyznam szczerze, że po książkę sięgnęłam trochę eksperymentalnie. Nie czytałam żadnej pozycji autora, czytałam za to pochlebne recenzje. Ten typ książek raczej nie należy do moich ulubionych, ale o dziwo przy "Prześwietnym raporcie kapitana Dosa" świetnie się bawiłam:)

Akcja książki toczy się na pokładzie statku kosmicznego. Jeżeli myślicie, że to dziwne miejsce na akcję to muszę zaznaczyć, że nie jest to zwykły statek kosmiczny. Ten statek dzieli się poszczególne sekcje o jeszcze dziwniejszych nazwach, które zamieszkują bardzo specyficzni bohaterowie o zdecydowanie "trudnych" i niecodziennych problemach. No bo czy brak szamponu czy różu do policzków nie jest problemem? Oczywiście jest i nad porządkiem na statku czuwa dzielny kapitan Dos, który prócz zarządzaniem w kryzysowych sytuacjach prowadzi dziennik pokładowy. W dzienniku zapisuje wszystkie swoje spostrzeżenia. To właśnie z dziennika,prowadzonego z wielką precyzją i zaangażowaniem dowiadujemy się problemach osób zamieszkujących statek. Znamy ich radości, a także chwile smutku. Kapitan Dos bardzo trafnie opisuje rzeczywistość panującą na statku z lekką dozą ironii i humoru.

Ta książka w zabawny sposób ukazuje małe społeczeństwo. Kreacje głównych bohaterów są genialne, a akcja książki nieszablonowa i bardzo zaskakująca. Nie wiem czy sama z siebie zainteresowałabym się tym tytułem. Ta książka będzie idealna z pewnością dla osób lubiących specyficzny humor i oczywiście samego autora. To moje pierwsze spotkanie z Mendozą, ale już sobie obiecałam, że przeczytam także inne jego książki:)
Polecam!

8 komentarzy :

 1. Lubię Mendozę:) Tylko nigdy nie mam czasu na jego czytanie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Widziałam wiele pochlebnych recenzji tej książki, więc może się skuszę;D

  OdpowiedzUsuń
 3. A mnie właśnie przyciągnął do tej książki jej tytuł, mam ją teraz w planach i jak tylko nazbieram coś do mojej pustej skarbonki zamierzam ja zakupić ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja chyba podziękuję tej książce:(

  OdpowiedzUsuń
 5. Mendozę mam na oku już od dłuższego czasu, ale jakoś nie mogę się przekonać do niego. Ta książka też mnie jakoś specjalnie nie przyciąga, więc póki co ją sobie odpuszczę. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na książkę już od dawna mam ochotę, więc niedługo na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeśli to w tym samym stylu co "Barak wiadomości od Gurba", to ja już temu panu dziekuję...nie moje klimaty. Miało być wesoło, ale nie było.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie znam stylu Mendozy, ale kojarzy mi się raczej z poważnymi książkami... Może to jakaś zbieżność nazwisk...?

  OdpowiedzUsuń

Zakurzona półka © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka