Seria książek Klausa W. Vopla


Seria książek napisana przez Klausa W. Vopla, składa się z pięciu części:
Część I Witajcie nogi
Część II Witajcie ręce
Część III Witajcie oczy
Część IV Witajcie uszy
Część V Od stóp do głów
Autor skupił się na poszczególnych partiach ciała i dobrał odpowiednie do nich i do wieku dzieci co jest niezmiernie ważne zabawy doskonałe na każdą porę dnia.
Książki wydane są w ten sam sposób. Zawierają: przedmowę, króciutki wstęp, znaczenie zabaw i bardzo pożyteczne wskazówki dla nauczyciela.
Na samym końcu książeczek znajduje się miejsce na zapiski, a jeszcze wcześniej wszystkie zabawy podzielone są według różnych kategorii np: na te które przeciwdziałają agresji, zabawy na rozgrzewkę czy na poprawienie koncentracji.
Jednym słowem książki obowiązkowe dla każdego nauczyciela, ale także i rodzica. Bo zabawy można modyfikować i dostosowywać do potrzeb dzieci.

I Część witajcie nogi skupia się oczywiście na nogach, w tej części można znaleźć wiele zabaw, które pomogą Twojemu dziecku utrzymywać równowagę oraz pozwolą kontrolować swoje ciało. Dziecko będzie miało okazję aby poćwiczyć poruszanie się na podłodze (co sprawi, że mózg będzie przygotowany do pisania płynnymi ruchami na papierze), ale także sprawdzi się w pokonywaniu siły ciężkości(dzięki temu będzie sprawne i pewne swojego ciała).
Wszystkie ćwiczenia zawarte w tej części mają na celu usprawnienie nóg oraz poruszania się. Ćwiczenia dobrane są odpowiednio do wieku dzieci.

Druga część książek skupia się na rączkach naszych maluszków czyli drugiej ważnej części ciała.
Tutaj autor proponuje wiele zabaw, które mają na celu wprowadzenie w relacje między dziećmi życzliwości i chęci niesienia wzajemnej pomocy, ale nie tylko. Są też zabawy kształtujące zwinność rąk, rzucanie i łapanie a także odróżnianie prawej i lewej strony (co jest bardzo ważne) w rozwoju dziecka.


Trzecia część dotyczy oczów. Tutaj autor proponuje zabawy dotyczące orientacji dziecka w przestrzeni(są to zabawy uwielbiane przez dzieci, a wręcz pożądane). Ale można także znaleźć zabawy kształtujące wzrok i postrzeganie. Dzieci będą mogły uczyć się naśladownictwa, kontrolowania swojego wzroku, ale także będą poznawać świat w sposób czynny co jest bardzo istotne w SAMODZIELNYM nabywaniu doświadczeń przez dziecko.Witajcie uszy to czwarta część tej serii. Tutaj będziemy mogli zaproponować dzieciom zabawy kształtujące słuch, a wśród nich zabawy rytmiczne ( w tym kreatywne poruszanie się do rytmu).
Zabawy te przede wszystkim opierają się na różnych dźwiękach, tonach, rytmach i na muzyce.
Są to propozycje ciekawe dla dzieci, bo poprzez takie aktywne rozwijanie słuchu nabywają nowych inspirujących doświadczeń.

Ostatnia część całego cyklu książek Klausa W. Vopla skupia się na całym ciele. Autor w tej części proponuje: zabawy relaksacyjne, pokazuje jak poprzez zabawę możemy budować obraz całego ciała dziecka.
Na sam koniec autor zawarł tak zwane: zabawy na zakończenie,które można wykorzystać na zakończenie wszystkich zabaw ruchowych.
Podsumowując te pięć książeczek pozwoli nam nauczycielom czy rodzicom na wspieranie harmonijnego rozwoju naszych pociech a przy okazji zapewni im dobrą zabawę na długie godziny:)
Polecam!
Zakurzona półka © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka