Pozłacana rybka - Barbara Kosmowska

Autorka: Barbara Kosmowska
Tytuł:
Pozłacana rybkaWydawnictwo:Czasami zdarza mi się, że sięgam po typową literaturę skierowaną do młodzieży, żeby zobaczyć co autorzy serwują tym młodym ludziom.
"Pozłacana rybka" to jedna z pozycji, która mnie zainteresowała i którą postanowiłam przeczytać. Jest to historia, po którą mogą sięgnąć nie tylko młodzi ludzie, ale także ich rodzice.

Alicja to młoda dziewczyna, rozpieszczona jedynaczka, która z racji rozwodu rodziców musi sobie na nowo uporządkować świat. Powoli z dużymi oporem stara się zaakceptować nową rzeczywistość i nową miłość swojego ojca. Miss Lata - Klaudia, nowa partnerka ojca, dodatkowo spodziewa się dziecka. Niedługo później na świat przychodzi młody- Jaszczurka, jak nazywany jest braciszek Alicji.
Dziewczyna prócz tego, że dojrzewa, przeżywa swoje pierwsze miłosne wzloty, a także zmaga się z pierwszymi problemami i chorobą brata, którego zdążyła już bardzo pokochać.

"Pozłacana rybka" to opowieść o miłości, przyjaźni a także o przeżywaniu bolesnych wydarzeń.
Alicja nie tylko dojrzewa na naszych oczach, ale także towarzyszy małemu Fryderykowi pokonać strach.
Jest to fantastyczna książka, która bardzo dobitnie a zarazem delikatnie porusza problemy, które często towarzyszą młodym ludziom. Choroba kogoś bliskiego, narkotyki, pierwsza miłość, anoreksja i wiele innych problemów, które są tematem tabu.
Dobrze, że takie książki są i młodzież ma możliwość spojrzeć na swoje problemy z boku, wczuwając się w uczucia bohatera książkowego.
Polecam!

4 komentarze :

 1. Ja tylko żałuję, że takich książek nie było dawniej...
  Były co prawda książki z cyklu "Portrety", w których tytułowy bohater zawsze zmierzał się z jakąś sytuacją trudną, ale były one pisane innym językiem...
  Z kolei książki z cyklu "Nie dla mamy nie dla taty, lecz dla każdej małolaty" były zbyt "lekkie" i nie traktowały pewnych spraw poważnie.

  Wracając do "Pozłacanej rybki" ... to naprawdę wzruszająca książka i we wspaniały sposób ukazuje młodemu człowiekowi różne życiowe sytuacje, z którymi nie łatwo sobie radzić w samotności.

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja widzę,że to zdecydowanie nie dla mnie.. Więc raczej sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze, że są takie książki. Gdyby tylko ich adresaci chcieli je czytać...

  OdpowiedzUsuń
 4. Izuś, składam Ci serdeczne życzenia z okazji nadchodzącego Nowego 2012 Roku! Zdrowia, radości, szczęścia, pomyślności i spełnienia marzeń! Oby ten rok był jeszcze lepszy niż poprzedni:)

  OdpowiedzUsuń

Zakurzona półka © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka