Skarbiec babcinych mądrości - Lee Faber


Autorka: Lee FaberTytuł: Skarbiec babcinych mądrościWydawnictwo:

Czasami nasze babcie albo mamy dysponują tajemną wiedzą, dzięki której potrafią wybrnąć nawet z najbardziej ekstremalnie trudnej sytuacji.
Mają sposoby na wywabienie plamy, która nam wydawała się nie do usunięcia, wiedzą jak radzić sobie z bólem, mają złoty środek dotyczący składania prześcieradła z gumką, albo idealną mieszkankę do mycia podłóg. Czasami zastanawiam się skąd one to wszystko wiedzą.
Do książki: "Skarbiec babcinych mądrości" podchodziłam trochę z dystansem. Wiadomo niektóre rady naszych babć są już trochę przedawnione i aż strach próbować ich na sobie. Ale o dziwo w książce jest dużo mądrości, które rzeczywiście bardzo ułatwiają życie. Książka podzielona jest na siedem głównych działów.
Pierwszy to sprawy domowe. Wiecie kuchnia, garnki, czyszczenie różnych powierzchni, sprzątanie stłuczonego szkła i tak dalej. Środki zaradcze to bardzo ciekawy dział, który niesamowicie przydaje się w życiu. Zdecydowanie jest to rozdział, który powinien być przeczytany jako pierwszy. Są tam rady jak łagodzić skutki użądleń czy jak radzić sobie z bólem zęba. Żywność i gotowanie oraz rośliny i zwierzęta to kolejne rozdziały, w których dowiemy się mnóstwo ciekawych rzeczy. Dla mnie szczególnie interesujący był rozdział o otwieraniu słoja. Pamiętam, że moja babcia ostukiwała wieko o podłogę. Ja kilka razy nawet tak próbowałam, ale zawsze kończyło się to rozbiciem słoja, więc zaprzestałam otwierania słoików, bojąc się tłuc kolejnych. Tutaj o dziwo jeden ze sposobów jest właśnie taki, ale jest też inny, który zdecydowanie do mnie przemawia:
"Daj słoik mężczyźnie, zatrzepocz rzęsami i spytaj: czy mógłbyś otworzyć, proszę?" Prawda, że proste?:D
W książce znajdziemy też rady dotyczące dzieci, rodziny i kilkanaście przepisów kulinarnych.

Wiadomo, że większość z tych rad, gdzieś tam się przewinęła. Ja przynajmniej kilkanaście z nich znam, ale poznałam kilkadziesiąt innych, które w miarę możliwości testuję i zaznaczam, które działają:)
Książkę polecam. Będzie fajnym pomysłem na prezent:) Dodam tylko, że ten poradnik jest przepięknie wydany. Ma oryginalną płócienną okładkę, a kartki są w kolorze ecru. Wygląda to bardzo elegancko:)
Zakurzona półka © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka