Luzię pilnie sprzedam - Danuta Noszczyńska

Autorka: Danuta NoszczyńskaTytuł: Luzię pilnie sprzedamWydawnictwo:Hazard i malusie przekręciki są źródłem utrzymania Luizy i jej tatusia. W dniu dwudziestych pierwszych urodzin tata postanawia wprowadzić córkę w "swój świat" i zabiera do kasyna.Tam przegrywają ogromną kwotę pieniędzy w dodatku nie swoich.
Zemsta gangstera,który przechowywał tak dużą gotówkę w domu Luizy jest tylko kwestią czasu. Zatem skąd wziąć tyle pieniędzy?
Bohaterowie dochodzą do wniosku, że najlepszym pomysłem będzie oszustwo matrymonialne. Luiza, tak wyszło z losowania musi wyjść za mąż, tatuś znalazł już nawet kandydata.
Luizę pilnie sprzedam to śmieszna i lekka powieść z udziałem wielu nieprawdopodobnych przygód głównej bohaterki, ale też powieść wciągająca i pochłaniająca.

Z ogromną przyjemnością ją przeczytałam i domyślałam się co będzie dalej. A z każdą stroną losy Luziy się komplikują. Gdy okazuje się, że ma wyjść za mąż nie za starszego Pana Izydora, ale jego syna, Luiza myśli, że wszystko już jest na dobrej drodze, a tutaj pojawia się tatuś, który zakochuje się w nie swojej żonie, Izydor, który kocha Martę starszą Panią, Antek-który ma być jej mężem, a niekoniecznie nim chce zostać, no i tajemniczy gangster.

Oczywiście książki nie bierze się na serio. Żadne z tych zdarzeń z pewnością nigdy nie będzie miało miejsca, bo jest zbyt prawdopodobne ale jako lektura do pośmiania się jest genialna.
Izydor, który wrócił z emigracji, włada językiem polskim, który rozśmieszy każdego:

- No więc i ja witam was wszystkich - zaczął Izydor uroczyście. - I też mam coś do wyrażenia. Miałem czekać do wieczoru, ale postanowiłem kuć w metalu, póki gorący.. Otóż, tutejsza żona moja, Żanet - wycelował w nią palcem - zrobiła rzecz straszną. Niegodziwą! Uknuła konflikt przeciw synowi mojemu co zaowocował on zerwaniem rodzinnych więzów, Rzecz to haniebna i niewybaczalna, dlatego nie będę dłużej owijał w kądziel i powiem. Żanet, nasze drogi rozejść się muszą jutro wołam adwokata i wznoszę rozwód.

Jego język to połączenie archaizmów z angielskim i polskim:D Ten fragment to jeden z moich ulubionych ale jest mnóstwo takich, które śmieszą.
Koniecznie sięgnijcie po książkę:)
Zakurzona półka © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka