Jasper Jones - Craig Silvey

Autor: Cragi Silvey
Tytuł: Jasper Jones
Wydawnictwo:Gdy Jasper Jones w swojej kryjówce, o której nikt nie wie, odnajduje ciało dziewczyny-swojej najbliższej koleżanki, wie, że ma kłopoty, i to ogromne.
W tej małej australijskiej mieścinie Corrigan, Jasper jest nikim. Ludzie, wytykają go palcami, jednocześnie ostrzegając dzieci: "Gdy będziesz niegrzeczny, skończysz jak Jasper".
Chłopiec zdaje sobie sprawę, że jeżeli mieszkańcy miasteczka dowiedzą się, gdzie została zabita dziewczynka, skażą go bez sprawiedliwego osądu.
Postanawia szukać pomocy u trzynastoletniego Charliego Bucktina. Charlie choć mały i słaby, jest bardzo inteligenty i bystry.
Mimo tego, jest tak poruszony tym co zobaczył, że nie jest w stanie myśleć jasno. Jasper, tłumaczy mu, że muszą pozbyć się ciała, żeby przynajmniej przez jakiś czas był bezpieczny.
Najlepszym rozwiązaniem, będzie zatopienie ciała i to właśnie robią chłopcy. Wydawać by się mogło, że wraz z pozbyciem się ciała, pozbędą się także kłopotu, ale to co się zdarzy potem, będzie przerażające i niezwykle tragiczne w konsekwencjach.

"Jasper Jones" to niezwykle barwna opowieść. Bardzo przypadł mi do gustu, sposób nakreślenia postaci. Każdy z głównych bohaterów przedstawiony jest w intrygujący sposób. Bohaterowie poddani zostali wnikliwej analizie, poprzez którą ukazane zostały ich słabości i uprzedzenia. Autor w książce pokazał zakłamany świat w jakim musiały żyć i wychowywać się dzieci.
Świetna narracja i różne punkty widzenia ujęte w treści sprawiły, że książkę czyta się bardzo dobrze. Napięcie i tajemnica oraz szybkość z jaką akcja posuwa się do przodu, sprawia, że czytelnik nawet na moment nie może odetchnąć.
Słowem, autor napisał książkę, skierowaną do czytelnika w każdym wieku. Młodzież doceni w niej szybkość z jaką toczy się akcja i sam pomysł na historię, starszy czytelnik będzie zachwycony zarówno stylem książki, jak i świetnie ukazanymi ludzkimi słabościami i dramatami.
Polecam.
__________________________________________________________________
Craig Silvey (ur. 1982) to australijski pisarz i muzyk. Po opublikowaniu pierwszej powieści Rhubarb został okrzyknięty w Australii najlepszym młodym powieściopisarzem. Jasper Jones ugruntował jego pozycję. Autor obecnie mieszka we Fremantle.

Jak dla mnie oryginalna okładka zdecydowanie lepsza:)

8 komentarzy :

 1. Ja nie chcę, ja MUSZĘ przeczytać :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pisany Inaczej - jestem pewna, że książka Ci się spodoba:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka niedługo do mnie przywędruje :)
  Nie mogę się już doczekać:)

  OdpowiedzUsuń
 4. ooo Craig Silvey to mój rówieśnik :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi świetnie, muszę się sama przekonać ;) I zgadzam się z sądem nad okładką ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Evita - życzę Ci przyjemnej lektury;)

  Dm1994-:))

  Toska82 - najwidoczniej:D

  Verity - dziękuję:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam w planach ;) Bardzo chcę ją przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń

Zakurzona półka © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka