Seria książeczek To, co najbardziej lubię - Trace Moroney

Autorka: Trace Moroney
Tytuł: To, co najbardziej lubię
Wydawnictwo:Takich książeczek bardzo mi brakowało. Uważam, że seria " To, co najbardziej lubię", która ukazała się nakładem wydawnictwa Debit, jest strzałem w dziesiątkę.
Zaraz Wam wyjaśnię dlaczego.

"To, co najbardziej lubię" to seria składająca się z sześciu książeczek:
- W sobie samym
- Rodzina
- Gdy idę spać
- Podczas zabawy
- W przedszkolu
- Przyjaciele
Każda z nich porusza inny temat, jednakże wszystkie są bliskie dziecku.

"W sobie samym" - autorka porusza bardzo ważny temat, jakim jest akceptacja siebie. Dostrzeżenie swoich zalet, i radość z tego, że jest się innym niż wszyscy. Akceptacja siebie, to bardzo ważna sprawa. Ciężko jest ją zrozumieć dorosłym, a wyobraźcie sobie, że jeszcze trudniej jest wytłumaczyć ją dziecku. Za sprawą głównego bohatera króliczka, jest to dużo łatwiejsze. Czytając dziecku, możemy razem z nim wymieniać jego zalety, i tłumaczyć kwestie, które wymagają wyjaśnienia."Rodzina" - jest dla dziecka najważniejsza. To właśnie ona, odgrywa pierwszą i najważniejszą rolę w kształtowaniu się poczucia przynależności. Dzięki rodzinie, dziecko czuje się dobrze i bezpiecznie.
W tej części Króliczek, przedstawia małemu czytelnikowi swoją rodzinę mówiąc, że kocha ją najbardziej na świecie. Opowiada, że spędzają razem święta, i inne uroczystości, wspomina także o tym, że rodzice zawsze pomagają mu rozwiązywać problemy, a także dokonywać wyborów.
Za sprawą tej części, dziecko będzie miało świadomość jak ważna jest rodzina. Prawdą jest, że dziecko kocha całą swoją rodzinę bezwarunkowo, jednakże dzięki Króliczkowi zrozumie to, jak ona jest ważna.

" Gdy idę spać" - kolejna z książeczek porusza temat snu. Bardzo ważny jest rytuał układania do snu. Niejednokrotnie rodzic zmęczony po całym dniu, chce jak najszybciej położyć malucha do łóżka, żeby odetchnąć. Jak się okazuje, taki rytuał jest bardzo ważny. Dzięki niemu, możemy umocnić więź z dzieckiem. Króliczek opowiada jak uwielbia kłaść się spać i jak ważny dla niego jest ten czas,który może spędzić z rodzicem. Dzięki temu, że rodzic ma dla niego czas, czuje się kochany i najważniejszy na całym świecie. Rozmowa przed snem, o tym co miłego działo się podczas całego dnia, pochwala za dobre zachowanie czy zwykłe czytanie bajek sprawia, że dziecko w tej miłej atmosferze jaką wytwarza rodzic czuje się docenione i bezpieczne, a co najważniejsze kochane.

"Podczas zabawy" - zabawa to jedna z wielu aktywności, która dostarcza dziecku radość, ale jako jedna z niewielu pozwala dziecku znaleźć swoje miejsce w społeczeństwie.
Dzięki zabawie, dziecko rozwija wyobraźnię, uwalnia się od nadmiaru energii, rozwiązuje problemy a także próbuje nowych wyzwań zarówno umysłowych jak i fizycznych.
W tej części króliczek opowiada dziecku o tym, jak świetnie jest się bawić. Nie tylko z rówieśnikami, ale także z rodzeństwem i z rodzicami. Dzięki różnym zabawom, króliczek może, realizować się na wielu płaszczyznach i poznawać coraz to nowsze rzeczy. To właśnie dzięki zabawie króliczek jest szczęśliwy." W przedszkolu" - Pójście do przedszkola to kolejny etap, w który wchodzi dziecko. Często wiąże się one ze stresem i płaczem. A przecież wcale tak nie musi być. Króliczek ze swojej perspektywy pokazuje jak fajne jest przedszkole. Opowiada o tym, czego się uczy i co nowego poznaje. Czego się bał, a co okazało się wcale nie takie straszne. Dzięki tej części, wejście w kolejny etap, nie będzie dla dziecka tak trudne. Za sprawą tej książeczki będzie prościej nam dorosłym, wytłumaczyć dziecku, że w przedszkolu jest przyjemnie, a strach przed nim jest niepotrzebny.


"Przyjaciele" - są ważni dla prawidłowego rozwoju dziecka. Umożliwiają dzielenie się myślami, pomysłami, spostrzeżeniami a także dzięki nim, dziecko może nabyć nowe umiejętności. Króliczek przedstawia zalety posiadania przyjaciół, a także wspomina o tym, że nie każdy musi mieć ich dużo. Przypomina o tym, żeby mieć dobrego przyjaciela, samemu trzeba być dobrym przyjacielem. Wymienia także cechy dobrego przyjaciela, co jest niezmiernie ważne.
Dzięki tej części rodzic może wyjaśnić dziecku, jak ważne jest to aby być dla innych, a nie tylko dla siebie.

Wszystkie części dopełniają przepiękne ilustracje,dzięki którym przekaz książek jest wzmocniony. Dzięki ilustracjom także i najmłodsze dzieci będą zainteresowane książką. Duże litery z pewnością zachęcą dzieci do pierwszych prób czytania.
Bardzo ważne jest to, że książki nie są tylko przeznaczone dla dzieci. Każda z części zawiera profesjonalny komentarz, dzięki którym rodzic wie na co powinien zwrócić uwagę i co w danej części jest najważniejsze. Takie wskazówki dla rodziców, są o tyle dobre, że rodzic chcąc nie chcąc, czytając dziecku książkę, wynosi także coś dla siebie, wie o co powinien zadbać i na co kłaść większy nacisk.
Druga rzecz, która bardzo mnie rozczuliła to dedykacja. W każdej książce autorka z tyłu zamieszcza dedykację dla bliskich osób. Ja z przyjemnością je czytałam i myślę, że dzięki temu książka staje się inna, lepsza:)

Jeżeli jeszcze się zastanawiacie czy warto kupić te książeczki dziecku, ja myślę że warto wydać pieniądze na książeczki, które pomogą nam sprawić że dziecko będzie rozwijało się harmonijnie, a dziecku że nie będzie bało się iść na przód i próbować nowych rzeczy.
Polecam!
Zakurzona półka © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka