Uprowadzona - Lucy Christopher

Autorka: Lucy ChristopherTytuł:UprowadzonaWydawnictwo:
Na okładce książki jest takie zdanie: " Ta książka porwała dziewczyny na całym świecie", od razu na wstępie przyznam, że porwała i mnie!

"Uprowadzona" to historia szesnastoletniej Gemmy, która wyjeżdża z rodzicami do Wietnamu. Na lotnisku spotyka przypadkowego chłopaka, który okazuje się nie tak zupełnie przypadkowy i zostaje przez niego porwana.
Budzi się obolała w skromnie, wręcz spartańsku urządzonym pokoju. Czuje przeraźliwe gorąco. Kompletnie nie wie gdzie się znajduje, ani co robi w tym miejscu. Nie ma pojęcia co to za miejsce, ani kim jest, i co kierowało chłopakiem, który ją porwał.
Okazuje się, że miejsce w jakim się znalazła usytuowane jest w środku pustyni, gdzie w promieniu kilkuset kilometrów nie ma ludzi. Jest sam na sam w domu z porywaczem, który zbudował dom z myślą o niej.
Kim jest porywacz? Co nim kieruje? Czy jest jakaś droga ucieczki? Jak poradzi sobie Gemma w nowym miejscu, w samym sercu pustyni? Co zajdzie między nią, a porywaczem? Na te i na mnóstwo innych pytań odpowie książka.

Teraz moje pięć minut, które poświecę na zachęcenie Was do przeczytanie tejże pozycji.
Przyznam, że uwielbiam tego typu historie. Samo miejsce, w którym znalazła się główna bohaterka wzbudziło mój zachwyt czytelniczy.
Na środku gorącej pustyni dom, a wokoło tylko piasek i skalne góry. Upał, upał i jeszcze raz upał.
Zdanie wyłącznie na siebie, zaufanie, zakazana miłość, tęsknota, nienawiść, bezsilność, mieszanka uczuć,które towarzyszą niemalże na każdej stronie.
Dodatkowo niejasne uczucia względem Tylera - porywacza, zachwyt nad jego umiejętnościami, aż wreszcie wdzięczność za to, że jest a jednocześnie tęsknota za tym co zostało gdzieś w tyle.
Gemma, jak na swój wiek zachowywała się jak dorosła kobieta, nie jak nastolatka, natomiast Tyler prawie dwudziestopięcioleci, wydawał się być rówieśnikiem Gem. To właśnie on był tą dominującą osobą w książce. Pewnie miliony dziewczyn na całym świecie wzdychało do jego idealnego ciała i zazdrościło umiejętności radzenia sobie w tak ekstremalnych warunkach, chcąc aby i ich chłopak był taki troskliwy i zaradny.
Niektóym historia może wydawać się nieprawdopodoba i infantylna, a ja myślę że jest przede wszystkim dobrą pozycją dla młodych dziewczyn, które mogą potraktować ją jako ostrzeżenie. Przecież na miejscu Gemmy mogła znaleźć się każda inna dziewczyna! A co jakby ta historia nie skończyła się, tak jak się skończyła?

"Uprowadzona " zmusza do przemyśleń - do analizy. Zagląda w duszę człowieka, skrzywdzonego w dzieciństwie, łaknącego miłości i kontaktu z drugim człowiekiem. Pogubionego w świecie, ale rozumiejącego przyrodę i siłę, jaką posiada natura.
Książkę, można też postrzegać jako historię trudnej i nierozumianej miłości, bądź jako po prostu książkę o porwaniu. Z jakiegokolwiek punktu spojrzycie, odnajdziecie to co miało zostać odnalezione.
Polecam!

13 komentarzy :

 1. Szczerze mówiąc- nie słyszałam o tej książce, ale Twoja recenzja zdecydowanie mnie zainteresowała i sprawiła, że dorzucam książkę do listy 'do przeczytania' :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Skoro książka tak bardzo Ci się spodobała, to ja też muszę ją przeczytać:)). Dopisałam do listy. pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chciałabym ją przeczytać !
  Czytałam już wiele pozytywnych opinii, ale zachęca mnie w niej sam niecodzienny pomysł na akcje.

  Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 4. Też lubię takie książki... Będę jej szukać i chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czuję że spodoba mi się ta historia,pustynia,upał,w sam raz na lato :)A dodatkowo więź jaka łaczy dziewczyę z porywaczem...dopisuję do listy!

  OdpowiedzUsuń
 6. Zachęcająca recenzja, muszę się koniecznie dowiedzieć, dlaczego Gemma została porwana! ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja już od dłuższego czasu wodzę oczyma za tą książką. Muszę ją w końcu dorwać, uprowadzić i przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Przeczytałam! Książka byłą cudowna ;) Właśnie pisze recenzję tej książki więc na dniach powinna pojawić się na moim blogu ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zuziuchna - cieszę się, że Cie zainteresowałam:)
  Mam nadzieję, że jak już przeczytasz podzielisz się swoimi wrażeniami.

  Kasandra - myślę, że Ci się spodoba;)

  Toska - jest jedna odpowiedź - TAK!:)

  Cassin - pomysł rzeczywiście niecodzienny, ale i sposób przekazania bardzo wciągający:)

  Pisany Inaczej - ;)

  Miriamart - powodzenia;0

  Evita - przyjemnej lektury!

  Verity - dzięki!:)

  Cyrysia - o ile książka wcześniej nie porwie Ciebie:D

  Bujaczek - koniecznie przeczytaj, myślę że Ci się spodoba, mamy w końcu podobne gusta:D

  Samash - czekam z niecierpliwością na opinię:)!

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo, ale to bardzo, zachęcająca recenzja. A książka od razu mi przypadła do gustu, lubię taką tematykę, także na pewno się po nią rozejrzę w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń

Zakurzona półka © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka