Zła krew-Arne Dahl

Autor: Arne DahlTytuł: Zła krewWydawnictwo:Okładka książki "Zła krew", z pewnością przyciągnie miłośników tak zwanych książek z dreszczykiem. Mnie akurat odrzuca z powodu tej igły,którą widać w żyle. Za każdym razem podczas otwierania książki starałam się omijać wzrokiem, to co w niej najstraszniejsze.
Ale nie wątpię w to, że męskiej części czytelniczej się spodoba:)

"Zła krew" jest drugą z jedenastu książek o pracy Drużyny A, która jest szwedzką grupą dochodzeniową, zajmującą się przestępstwami kryminalnymi, o międzynarodowym zasięgu.
Akcja książki, dzieję się pod koniec lat siedemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych. To tutaj, grasuje morderca, który w okrutny sposób zabija ludzi. Gdy dopada sławnego szwedzkiego krytyka literackiego, akcja nabiera tempa. Ofiara, mordercy ma powiązane struny głosowe, w taki sposób, że nie może wydać żadnego dźwięku, oraz zadane wprost w niewyobrażalny sposób rany.
Sposób zabijania przywodzi na myśl, ten stosowany w czasie wojny w Wietnamie.
FBI jest bezsilne, ich trop, który miał być pewny jest tylko mżonką, a morderca nadal jest na wolności, zabijając kolejne osoby.
Niedługo potem, do akcji wkracza wspomniana wcześniej Drużyna A. Otrzymują informację, że morderca jest w samolocie, lecącym do Szwecji. Paul Hjelm dowódca Drużyna A, musi zrobić wszystko, aby psychopata nie dostał się do jego kraju. Nie znając nazwiska, nie wiedząc jak wygląda i czym się wyróżnia musi zrobić wszystko, aby powstrzymać bestię przed wylądowaniem w Szwecji.
Niestety nie jest to takie proste. Po wylądowaniu morderca sprytnie umyka drużynie, więc rozpoczyna się walka z czasem. A, na drodze dochodzenia Drużyny A, pojawiają się kolejne ludzkie zwłoki, mordowane w ten sam sposób. Czy uda się dorwać psychopatę? Jaki jest motyw jego działania? Co odkryją agenci? Zapraszam do książki.

Cieszę się, że powstała książka, która niejako odnosi się do psychiki człowieka obciążonego działaniami wojennymi. My, możemy sobie tylko wyobrazić jak to wpływa na jego duszę, oraz jakie obrazy ciągle ma przed oczami. Książka, to nie tylko dobry thriller napisany świetnym językiem, ale także historia bohaterów obciążonych trudnymi doświadczeniami, oraz spojrzenie z góry na to jak rząd traktuje ludzi, którzy są wysłani na wojnę.
Język jakim posługuje się autor jest bardzo dosłowny. Nie trudno wyobrazić sobie brutalność z jaką działał morderca, oraz precyzję z jaką pracowała Drużyna A.

Ja nie miałam okazji czytać pierwszej części tej serii, i wiem, że raczej nie sięgnę po kolejne, ale chciałabym polecić ją wszystkim,którzy cenią dobry język, wartką akcję, dreszcz emocji, i spojrzenie na człowieka z psychologicznego punktu widzenia.
____________________________________________________________________
Arne Dahl to pseudonim szwedzkiego pisarza Jana Lennarta Arnalda, krytyka i badacza literatury, ale przede wszystkim twórcy kryminałów. Jan Arnald jest również redaktorem czasopisma "Aiolos", uznawanego za poważniejsze pismo literackie w Szwecji.
Misterioso to pierwsza, która wzbudziła międzynarodowe zainteresowanie, książka Arne Dahla z serii o Drużynie A – specjalnej jednostce dochodzeniowej szwedzkiej policji. Prawa do tłumaczenia książki zostały sprzedane do dwudziestu krajów m.in. Danii, Norwegii, Niemiec, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Grecji. Powieść Misterioso została sprzedana w Szwecji w ponad 100.000 egzemplarzach, natomiast w Niemczech sprzedaż przekroczyła 128.000 egzemplarzy.


Książki z serii o Drużynie A


Misterioso
Ont blod (Zła krew)
Upp till toppen av berget (Aż do góry szczytu)
Europa Blues
De största vatten (Największa woda)
En midsommarnattsdröm (Sen Nocy Świętojańskiej)
Dödsmässa (Msza żałobna)
Mörkertal (Mowa ciemności)
Efterskalv
Himmelsöga (Oko nieba)
Elva (Jedenasta)
Zakurzona półka © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka