Kiedyś przy błękitnym księżycu - Katarzyna Enerlich


Autorka: Katarzyna Enerlich
Tytuł: Kiedyś przy Błękitnym Księżycu
Wydawnictwo:
Dziś zacznę recenzję trochę od tyłu. Muszę Wam powiedzieć, że nie spodziewałam się, takiego ładunku emocjonalnego. Fakt, że w książce poruszany jest trudny temat alkoholizmu, co niewątpliwie już sugeruje jak "obciążona" emocjami jest książka, ale żeby aż tak?

Basia, główna bohaterka ma 43 lata. Jest doświadczoną kobietą, która do tej pory, nie pogodziła się ze straconym dzieciństwem.
W poszukiwaniu miłości, której nie dali jej rodzice (mama odeszła do innego mężczyzny, a tata pił) , szuka jej u swoich partnerów.
W dzieciństwie, Basia nie zaznała wiele szczęścia. Miała wrażenie, że rodzice jej nie kochają (prawda wyjdzie na jaw dopiero na końcu). Pozostawiona przez matkę, musiała zająć się tylko sobą ale i ojcem pijakiem. Dziewczynka wiele razy prosiła go by nie pił. Miała już dość nocnych awantur, i wyczekiwania pod kołdrą, aż wróci pijany tata. A zamiast coraz lepiej, było coraz gorzej.
Gdy Basia kończy szkołę, musi zarobić na swoje utrzymanie. Wiele razy w życiu żałowała, że nie poszła na studia, ale w tamtej chwili bardzo chciała być niezależna.
Wkrótce później, poznaje Filipa. W porównaniu do wcześniejszych mężczyzny, Filip wydaje się być ucieleśnieniem jej marzeń, o założeniu prawdziwej rodziny.
Na początku, wszystko układa się jak w bajce. Są szczęśliwi i zakochani. Przeszkodą jest tylko, jak zwykle zresztą, ojciec alkoholik.
Po wielu latach małżeństwa z Filipem, które nie było proste, Basia odkrywa szokującą prawdę, która znów sprawi, że ucieknie "pomiędzy kredens, a szafkę" jak w dzieciństwie.
Jak skończy się historia Basi? Jakie wydarzenia opowie czytelnikowi? Czy znajdzie prawdziwą miłość?

Słuchajcie, książka jest ABSOLUTNIE fantastyczna. Przepiękne i bardzo dogłębne poruszenie problemu dzieciństwa i życia dziecka alkoholika, to temat rzeka. Ale to, co zrobiła Katarzyna Enerlich, to mistrzostwo świata w tym temacie. Autorka z niezwykłą delikatnością, ale i dosadnością, ukazała całą gamę emocji i uczuć, jakie towarzyszą dziecku alkoholika. Trafne opisy uczuć, interesująca narracja, dosadne ukazanie problemu oraz zawirowania życiowe i miłosne, to tylko niektóre rzeczy, które znajdziecie w książce.
Wiem, że osoby, które miały wspaniałe dzieciństwo, bardzo przeżyją historię opisaną w książce. Niejednokrotnie, będą wycierać płynące łzy wzruszenia, ale także do samego końca będą trzymać kciuki za główną bohaterkę.

"Trudne dzieciństwo nie usprawiedliwia, ono zobowiązuje" zgadzacie się z tym?
Ja poniekąd tak, ale jestem ciekawa Waszego zdania.
Myślę, że do książki nie trzeba specjalnie zachęcać. Każdy, kto chce poznać trudne życie Basi, i tak po nią sięgnie, aby razem z nią odkrywać na nowo siebie.
Polecam!

Zakurzona półka © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka