Ekologiczna praca - Kim Mckay, Jenny Bonnin


Autorki: Kim Mckay
Jenny Bonnin Tytuł: Ekologiczna praca
Wydawnictwo:
Była już mowa o "Ekologicznych dzieciach", całkiem niedawno pisałam o "Ekologicznym domu", więc przyszedł czas na "Ekologiczną pracę".
Zaczynając czytać tę książkę zastanawiałam się, czy jeżeli moja praca jest nieekologiczna oznacza to, że muszę sobie znaleźć inną?
Otóż, już na okładce zauważyłam, że warto tę książkę podsunąć swojemu szefowi, bowiem jak zapewniają autorki jest to: "niezbędny i praktyczny poradnik dla każdej firmy". Ucieszyłam się, że ekologiczny obowiązek spadnie na firmę, nie na mnie:)

W środku książki, jak zwykle mnóstwo dobrych pomysłów. Większość z nich jest oczywista, tylko raczej niepraktykowana. Podam Wam jeden konkretny przykład. W dużych firmach, większość spotkań odbywa się "na żywo" z reguły w dużych i drogich restauracjach. Aby dojechać na miejsce spotkania, najczęściej podróżuje się samolotem. Autorki, proponują żeby spotkania odbywać drogą internetową, a jeżeli spotkanie musi odbyć się mimo wszystko twarzą w twarz, to najlepiej podróż tę odbyć samochodem, oczywiście z ekologicznym paliwem. Wyobrażacie sobie, że szef ogromnej firmy, który pieniędzy ma po dziurki w nosie, podróżuje samochodem, jeżeli dziesięć razy szybciej, może dostać się na miejsce spotkania samolotem? Wątpię.

Jednakże, nie oznacza to, że w książce nie ma realnych pomysłów. Są! Najprostszym jest oczywiście założenie odpowiedniego oświetlenia w firmie. Żarówki energooszczędne, pozwolą zmniejszyć rachunki oraz emisję dwutlenku węgla. Aby być chociaż trochę ekologicznym, można także drukować dwustronnie. Nas to nic nie kosztuje, a zmniejszamy zużycie papieru, aż o połowę!
Szef, może zorganizować akcję podwożenia do pracy. Za granicą coraz więcej firm ma busiki, które podwożą pracowników do miejsca pracy. W Polsce, jest to jeszcze mało popularne, każdy pracownik jeździ osobnym samochodem, a dzięki wspólnej podróży, można by zmniejszyć skażenie powodowane przez pojazdy.

Jak zwykle na uwagę zasługuje rozmieszczenie poszczególnych treści w książce. Cały ten ekologiczny cykl, jest bardzo "dopieszczony". W "Ekologicznej pracy" poruszany jest każdy firmowy temat. Jest nawet mowa o ekologicznym wyposażeniu biurka pracownika, oraz o odpowiednim pomieszczeniu biurowym.
Jak już pewnie zauważyliście w książce poruszanych jest mnóstwo tematów. Warto się z nią zapoznać, bo aby być ekologicznym najlepiej zacząć najpierw od siebie:)


Zakurzona półka © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka