Dekorowanie potraw - Joanna Góźdź


Autorka: Joanna Góźdź
Tytuł: Dekorowanie potraw
Wydawnictwo:
Umiejętność dekorowania potraw jest niezwykle przydatną i bardzo wręcz pożądaną umiejętnością. Nie jest też taka trudna jak to się wydaje. Wystarczy kilka nieudanych prób, parę dobrych rad oraz duuużo dobrych zdjęć krok po kroku i zapewniam Was, że każdy będzie potrafił udekorować potrawę.

Jestem taka mądra po lekturze "Dekorowanie potraw" gdzie autorka podzieliła się tajnikami dotyczącymi dekorowania, warto więc zajrzeć:)

Od razu po otwarciu zainteresowany widzi mnóstwo rzeczywiście dobrych i pięknych zdjęć. Mamy też wyszczególnione potrzebne do dekoracji narzędzia oraz trzy kategorie główne:

1) Dekoracje z owoców. W tym rozdziale zrobicie przepiękne dekoracje z owoców mnie zachwyciły smaczne miseczki na owoce, gdzie wystarczy wykorzystać jabłko, wykrawając środek i powstaje przepiękna i zdrowa miseczka. W dekoracjach z owoców są także ośmiornice z bananów jeżyki z gruszek i inne dziwne stwory.
2) Dekoracje z warzyw. Tutaj mamy możliwość podpatrzenia jak zrobić przepiękne bukiety, chociażby krokusów z cebuli albo myszki z jajka lub rzodkiewki.
3) Słodkie dekoracje czyli coś co lubię najbardziej. Lukrowane litery, wiewiórka z czekolady czy ozdoby z masy cukierniczej zachwycą każdego łasucha.

Ogólnie książka jest bardzo fajna i szczególnie polecam ją tym, którzy chcą nauczyć się najprostszych a jakże efektownych dekoracji. Jestem pewna, że zaskoczycie każdego gościa:)
Polecam!
Zakurzona półka © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka