Dzika kuchnia - Łukasz Łuczaj

Autor: Łukasz Łuczaj
Tytuł: Dzika kuchnia
Wydawnictwo: 

 

"Dzika kuchnia" to chyba jedna z pierwszych tego typu książek, które wprawiły mnie w konsternacje. Muszę przyznać, że jestem zaskoczona ilu rzeczy jeszcze muszę się nauczyć i jakie możliwości niesie ze sobą wiedza, którą przekazuje w tej książce autor.

"Dzika kuchnia" łączy w sobie dwie funkcje. Jedna to bardzo profesjonalnie opracowany zielnik, druga to książka kucharska. I takie połączenie bardzo mi się podoba. Do tego całość wygląda niezwykle gustownie i jest wydana w pięknej twardej oprawie z naprawdę dobrymi fotografiami.

To niesamowite jaką wiedzę autor przekazuje czytelnikowi. Ta książka to przewodnik po ponad sześćdziesięciu dzikich roślinach, które są jadalne, a czasami nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy: bez, chmiel, czeremcha, pokrzywa czy podbiał i wiele, wiele innych. Każdy rozdział dokładanie opisuje daną roślinę oraz zawiera informacje:
- jak wygląda,
- gdzie jej szukać,
- jak rozpoznać, która część jest jadalna,
- na kiedy przypada okres zbioru,
- jakie są substancje czynne i właściwości farmakologiczne
oraz jak użytkuje się ją w kulturach.

Tak jak już pisałam, w książce znajdują się także przepisy. Jest ich ponad sto i są fajnie opracowane. Ja w pierwszej kolejności chciałabym spróbować uzyskać syrop klonowy. Autor dokładnie opisał jak to się robi, więc zobaczymy co mi z tego wyjdzie:)

Generalnie, jestem tą książką naprawdę zauroczona. To niesamowita kopalnia wiedzy i warto się z nią zapoznać. Polecam!
Zakurzona półka © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka