Cesarzowa nocy.Historia Katarzyny Wielkiej - Ewa Stachniak

Autorka:  Ewa Stachniak
Tytuł: Cesarzowa nocy.Historia Katarzyny Wielkiej
Wydawnictwo:"Cesarzowa nocy" to książka, którą chciałam przeczytać jak tylko zobaczyłam ją w zapowiedziach. Nie lubię książek typowo historycznych, dlatego staram się nadrabiać braki w wiedzy książkami, w których fakty historyczne wplecione są w powieść.

Tym razem autorka znowu poświęciła całą powieść Katarzynie Wielkiej, poprzedniej jeszcze nie czytałam, ale słyszałam, że też bohaterką jest Katarzyna Wielka.
Książka choć ciekawa, bo sama postać jest interesująca, niestety nie powaliła mnie na kolana, ale o tym zaraz.

Całość została podzielona na dwie części, teraźniejszość i przeszłość. Katarzyna Wielka, która dostała udaru i jest całkowicie zależna od innych, przypomina sobie lata upokorzeń, smutku i samotności u boku męża, który w ogóle się nią nie interesował i dzieli się z czytelnikiem tymi dobrymi i złymi chwilami w swoim życiu. I o ile cała książka jest naprawdę ciekawa, bo autorka wymienia w niej wiele faktów historycznych, to sam styl pisania do mnie nie przemawia.

To co najbardziej mi się w książce podoba to obraz Katarzyny Wielkiej, który buduje autorka. Wydawać by się mogło, że Ewa Stachniak była najlepszą przyjaciółką Katarzyny Wielkiej i stąd tak dogłębny obraz tej wielkiej kobiety. Emocje, wydarzenia i to wszystko co czytelnik śledzi w książce, wydają się być z pierwszej ręki i dzięki temu tę książkę tak dobrze się przyjmuje. Sama Katarzyna Wielka to potężna i naprawdę silna kobieta, która była nauczona tego jak panować nad swoimi uczuciami i choć w duchu była inna, na zewnątrz zawsze musiała mieć maskę opanowania.

Zdecydowanie nie podobały mi się dłużące opisy, przeskakiwanie z faktu na fakt, a także to, że w książce sporo czasu zostało poświęconego kolejnym kochankom Katarzyny Wielkiej. Ale na pewno nie jest to powód żeby ten tytuł od razu skreślać.
Mimo, że naprawdę trochę przemęczyłam tę powieść to cieszy mnie niezmiernie to, że w takiej niby zwykłej powieści, zostało umieszczonych tyle faktów z życia Katarzyny Wielkiej i choćby dlatego warto po tę książkę sięgnąć.

Zakurzona półka © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka