Tikal

Tytuł: Tikal
Wydawnictwo:Co zawiera pudełko?

 Cieszę się, że dziś przychodzę do Was z grą, która jest w kanonie najbardziej grywalnych i chyba najbardziej znanych gier na świecie. Aż dziwo, że dopiero teraz ukazała się w Polsce. Jest to gra niesamowicie wciągająca i naprawdę skupiająca graczy przynajmniej na kilka godzin.

W pudełku otrzymujemy:
- 1 planszę
- 36 sześciokątnych płytek terenu ( 15 świątyni, 10 dżungli, 8 skarbu, 3 wulkanu)
- 8 obozów
- 76 poszukiwaczy
- 24 żetony skarbu
- 4 plansze pomocy
- 4 dowódców
- 48 kwadratowych żetonów świątyni
- 4 szamanów

Gra przeznaczona jest dla 2-4 graczy w wieku od 10-110 lat. Czas jednej rozgrywki to około 60 minut według wydawcy, ale według mnie, jeżeli gra się we dwie osoby, to jedna rozgrywka trwa przynajmniej 1,5 h. Uśredniłabym to i napiszę, że czas gry to około 120 minut.

Na czym polega gra?

Celem gry jest zdobycie jak największej ilości punktów, a co za tym idzie zebranie jak największej ilości skarbów, odkrycie jak największej ilości świątyni i po prostu szerokie odkrywanie dżungli.

Grę zaczyna najstarszy z graczy, kolejni grają według wskazówek zegara. Każdy gracz robi dwie rzeczy:
- pobiera płytkę dżungli i układa ją w miejscu, w którym styka się już z wcześniej położoną płytką
- wykorzystuje swoje 10 punktów akcji, według karty pomocy.
Można zbierać skarby, wymieniać skarby, stawiać obozy, wprowadzać poszukiwaczy i dowódców, "zabierać" świątynie na własność czy ulepszać je wykopując kolejny poziom. Można robić wszystko, ale nie przekraczając w każdej rundzie 10 punktów akcji.
Gdy którykolwiek z graczy trafi na wulkan następuje runda, w której podlicza się punkty.
Gra kończy się gdy wszystkie płytki terenu są na planszy.

Moje wrażenia

Choć gra zarówno w instrukcji jak i w moim opisie brzmi bardzo skomplikowanie jest naprawdę prosta gdy się już pewne rzeczy przyswoi. My najpierw zaczęliśmy czytać instrukcję tak jak zawsze zresztą, ale bardzo pomógł nam filmik z przykładową rozgrywką, na którym zobaczyliśmy na czym polega ta gra. I wiecie co? Jest super! Każdego dnia od kilku dni gramy w Tikal i ciągle nam mało.
Ta gra jest niesamowita! Uczy logicznego myślenia, pozwala utrudniać życie przeciwnikowi, sprawia, że wyobraźnia pracuje, a my z każdym krokiem odkrywamy dalsze tereny dżungli.

Tikal to jedna z tych gier, która chyba nigdy się nie znudzi. Jak już się raz zagra to koniec.
Cena gry to około 120zł ale myślę, że za taką grę spokojnie można tyle dać. Wydawnictwo ja zwykle zadbało o woreczki strunowe na wszystkie karty i żetony. Opakowanie jest porządne, a plansza jest naprawdę zachwycająca. 
Myślę, że taka gra też będzie świetna na spotkania ze znajomymi czy rodziną, o ile lubicie taką formę rozrywki.

Zakurzona półka © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka