Jodi Picoult - W naszym domu

Autorka: Jodi Picoult
Tytuł: W naszym domu
Wydawnictwo:
Jodi Picoult jest absolutnie fenomenalna. Ja bardzo lubię aplikować ją sobie w małych dawkach i powoli:)

W naszym domu...

tytuł ciepły, kojarzący się raczej z czymś dobrym, chociaż z drugiej strony niepokojący. Książka też taka jest. Z jednej strony ukazuje trudną walkę o zdrowie, ciepło i miłość matki, z drugiej poruszany jest poważny problem...

Nastoletni Jacob Hunt cierpli na jedną z odmian autyzmu jakim jest zespół Aspergera. Jacob nie umie odczytywać sygnałów społecznych ani wyrażać uczuć. Ma problem z kontaktem wzrokowym i inne dziwactwa, które odróżniają go od rówieśników. Ma też pasję. Kryminalistyka, i zagadki kryminalne to jego konik. Wszystko zmienia się gdy trenerka zachowań społecznych - Jess znika, a później zostają odnalezione jej zwłoki. Wszystkie nietypowe objawy zachowania Jacoba związane z chorobą stają się dla policji równoznaczne z przyznaniem się do winy. Jacob zostaje oskarżony o morderstwo. Czy naprawdę to zrobił??

Jodi Picoult tak niesamowicie kreuje przed czytelnikiem cały ten świat, że miałam wrażenie jakbym była ciągle obok. Każdy szczegół czy procesu, czy wspomnień jest dopracowany niemalże do bólu.
W swoich książkach podejmuje trudne tematy, ten także taki był. Dzieci z chorobą Aspergera zawsze odstają od innych i tak też są traktowane. Są niezrozumiałe dla innych, szykanowane i odtrącane. Powiem, że z ogromnym zaciekawieniem śledziłam wątek Jacoba. Nie tylko ze względu na przedstawienie tej historii, ale dzięki autorce mogłam chociaż przez chwilę wejść do głowy człowieka z taką chorobą i śledzić co się w niej dzieje. Co poprzedza autystyczny atak, co jest frustrujące, jakie myśli chodzą po głowie, jak rozumuje taki człowiek itd. Było to niezwykle ciekawe doświadczenie.

Bardzo podobała mi się postawa Emmy - matki Jacoba ta niezwykle silna kobieta, oddała wszystko, poświęciła nawet swoje małżeństwo żeby ratować syna. To dzięki niej Jacob zrobił takie postępy,nie zamknął się w swoim świecie, rutyna zorganizowała jego życie, a Emma dołożyła wszelkich starań aby tą rutynę zachować.

Książkę gorąco polecam, jest to pozycja dająca do myślenia, a przy okazji trzymająca w napięciu niemalże do ostatniej strony i poruszająca tematy, na które społeczeństwo sznuruje usta.
Zakurzona półka © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka