Błogosławieni, którzy pragną - Anne Holt

Autorka: Anne Holt
Tytuł: Błogosławieni, którzy pragną
Wydawnictwo:
"Błogosławieni, którzy pragną" to druga część przygód serii z sierżant Hanne Wilhelmsen.
Ja, nie miałam okazji czytać pierwszej części, ale zachęcona pozytywnymi recenzjami zabrałam się za drugą.
W tej części, Hanne ma za zadanie rozwiązać zagadkę krwawych łaźni. Ktoś świetnie się bawi, i usiłuje zwrócić na siebie uwagę policjantów, co dobrze mu się to udaje.
Hanne, dostaje też do rozwiązania sprawę, dotyczącą gwałtu na młodej dziewczynie Kristine, która została brutalnie zgwałcona w swoim domu.
Policjantka, nie wie jeszcze, że te obie sprawy łączą się. Jest sfrustrowana swoim życiem. Tym, że musi ukrywać swój związek, jak i falą upalów, która napłynęła do Oslo. Nie wie także, że przez jej nieuwagę, ktoś przypłaci swoim życiem.
Rozpoczyna się szalony wyścig z czasem, w którym zwycięzca może być tylko jeden.

Mam dużo przemyśleń związanych z tą książką. Jak dla mnie, nie była zbyt porywająca. Owszem, autorka stopniowo budowała napięcie, a z każdą stroną akcja się rozwijała. Ale nie jest to książka, do której kiedyś chciałabym wrócić.
Podobała mi się za to, bardzo jedna rzecz. Z reguły, w tego rodzaju kryminałach, każdy policjant, to super glina, który z prędkością światła rozwiązuje wszystkie zagadki. W tej książce, wcale tak nie było. Każda sprawa, toczyła się swoim torem w odpowiednim tempie. Wiele spraw, chociażby gwałtów, było umarzanych ze względu na brak dowodów.
Gwałt na Kristine, był rzeczywiście ciekawie przedstawiony. Młoda dziewczyna, której życie zostało tak brutalnie zniszczone, wzbudza w czytelniku złość i gniew na sprawcę.
Nie wiem, jaki był w odbiorze poprzedni tom tej serii, ale jak tylko natrafię z pewnością przeczytam.
Jeżeli chodzi o tę książkę, z pewnością warto ją przeczytać chociażby ze względu na tą prawdziwość działania organu władzy. Jednakże jeżeli szukacie szybkiej akcji, mnóstwo trupów i ogromnego napięcia, to tego nie znajdziecie. Jest jednak bardzo ciekawe studium psychologiczne ofiary, w tym wypadku Kristine, jak również kilka rozdziałów poświęconych mordercy i gwałcicielowi.
Słowem, jest to dobra książka, która z pewnością zachwyci miłośników książek z elementami psychologicznymi jak i fanów tego typu kryminałów.

10 komentarzy :

 1. Znowu co dla mnie ...wpisuję na listę...

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiele słyszałam o braku polotu u Anne Holt, dlatego z tej pozycji zrezygnowałam. Skoro Ciebie też nie porwała, to chyba podjęłam słuszną decyzję. Szkoda czasu.

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. W recenzji pierwszego tomu, zamieszczonej na którymś blogu też był wspomniany realizm pracy policji. Myślę, że to może być ciekawa seria i warto się nią zainteresować :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie podobała się trochę bardziej, aczkolwiek muszę przyznać- szału nie ma ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja również mam podobne odczucia jak zaczytana -w-chmurach.

  OdpowiedzUsuń
 6. Podoba mi się to, że nie jest to idealna policjantka, która błyskawicznie wpada na trop, myślę, że się skuszę na ta książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tej autirki przeczytałam tylko jedną książke "To co się nigdy nie zdarza" i muszę przyznać, że w ogóle mni się nie podobała i nie sądzę żebym szybko sięgneła po jakąkolwiek inną pozycje tej pani.

  OdpowiedzUsuń
 8. Pisany Inaczej - będę czekać na Twoją recenzję:)

  Scathach - podejrzewam, że są osoby, które będą się zachwycały stylem autorki,i jak zwykle jednych zachwyci innych nie, my chyba należymy do tej drugiej grupy:P

  Dosiak - o tak, ten realizm z pewnością zasługuje na plus:)

  Zaczytana w chmurach,Cyrysia - mi też czytało się dobrze, ale macie rację szału nie ma:D

  Toska82 - będę czekać na Twoją recenzję:D

  Bujaczek :)

  Natula - dobrze wiedzieć. Ja miałam w planach przeczytać,inną książkę tej autorki, ale jeszcze się nad tym zastanowię.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja trochę nie lubię zaczynać od środka. Pasowałoby najpierw zdobyć pierwszy tom...

  OdpowiedzUsuń

Zakurzona półka © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka