Pokuta - Anne Rice

Autorka: Anne Rice
Tytuł: Pokuta
Wydawnictwo:
Premiera: 7.09.2011
"Pokuta" to pierwsza książka Anny Rice, którą miałam przyjemność czytać. Po zamknięciu książki, długo zastanawiałam się jak opisać to, co mam w głowie. Ogrom uczuć i myśli, które towarzyszyły mi przez wszystkie strony jest trudny, a wręcz niemożliwy do opisania.
Zdecydowanie jest to lektura warta przeczytania. Dla jednych będzie bardzo bulwersująca, dla innych stanie ciekawym doświadczeniem, a dla jeszcze innych będzie książką, która ich zafascynuje.
Nie potrafię określić, w której grupie ja jestem, chyba we wszystkich po trochu.

Główny bohater "Pokuty" to Lucky. Nie jest to jego prawdziwe imię, ale pseudonim, który towarzyszy mu, odkąd postanowił zostać płatnym mordercą.
Lucky wcześniej był Toby'm. Wspaniałym synem złych rodziców i odpowiedzialnym bratem. Alkohol i nieodpowiedzialność rodziców zniszczyła życie Toby'ego i rodzeństwa. Ale o tym przeczytacie w książce.
Lucky, chociaż zabija za pieniądze, gdzieś w środku jest dobrym i wspaniałym człowiekiem. Mimo, że nie wierzy w Boga, często zwraca się do niego w modlitwach.
Gdy zabija bogatego bankiera, podświadomie czuje, że to jego ostatnie zabójstwo. Nie myli się. Wkrótce na swojej drodze spotyka Anioła, który oferuje mu zbawienie win za tytułową pokutę.
Lucky, musi pomóc Aniołowi wypełnić jego misję, aby pozbyć się ciążących na nim win.
Ale najpierw musi na nowo uwierzyć.
Czy mu się uda?

Książka jest niesamowicie wciągająca. Sam pomysł na nią jest genialny i tak świeży, że naprawdę wspaniale się ją czyta. Mimo, że temat jest niewątpliwie trudny, to sposób przekazania jest bardzo delikatny, a powiedziałabym nawet subtelny.
Życie Lucky'ego, a właściwie Toby'ego czytelnik poznaje za sprawą anioła. To właśnie na nim ciążył obowiązek przekonania do siebie swojego podopiecznego. Anioł, przedstawia czytelnikowi życie głównego bohatera w bardzo dramatyczny sposób. A dzięki temu, poznajemy najważniejsze fakty z życia,oraz znajdujemy odpowiedź na pytanie: dlaczego Toby, ten artystycznie uzdolniony młody człowiek, został płatnym zabójcą?
Późniejsza akcja gdy już Lucky zostaje przeniesiony do trzynastowiecznej Anglii nabiera tempa, i z ogromnym żalem czytelnik rozstaje się z książką.

Na początku napisałam, że książka może bulwersować. Zdecydowanie tak, bowiem połączenie wiary z zabijaniem nigdy nie przejdzie bez echa. Pewnie zastanawiacie się jak człowiek, który na co dzień zabija może wierzyć w Boga. Ja też się zastanawiałam. Ale anioł w tak piękny sposób opowiadał o duszy Lucky'ego, że sama w to uwierzyłam. Dla mnie to połączenie jest bardzo kontrastowe, ale dzięki temu książka należy do takich, o których długo się nie zapomina.

Jeżeli lubicie książki, które poruszają trudne i bulwersujące tematy ta z pewnością Was zachwyci.
Wydawca określił ją jako "hipnotyzującą powieść" a ja się z tym zgadzam.
Zdecydowanie polecam, chociaż zdaję sobie sprawę, że książka nie wszystkim może się podobać:)
Pewnie zwróciliście także uwagę na okładkę. Jest bardzo minimalistyczna, ale nieziemsko przyciąga wzrok. Oryginalna jakoś mnie nie przekonuje. A Was? Planujecie przeczytać "Pokutę"?
Nadmienię iż wkrótce druga część: "Kuszenie"
I zapraszam do obejrzenia zdjęć z miejsca akcji, jestem pewna, że zrobią na Was wrażenie:)
http://www.missioninn.com/

9 komentarzy :

 1. Zdecydowanie preferuje tylko bulwersujące książki, które grają czytelnikowi na emocjach, dlatego chętnie poznam ,,Pokutę''.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznam,że na początku pomyślałam,że to raczej nie jest książka dla mnie. Ale wizyta na miejscu akcji zrobiła na mnie ogromne wrażenie, masz rację, to zachwycające miejsce. Myślę,że sięgnę po tę książkę. Pozdrawiam cieplutko!

  OdpowiedzUsuń
 3. "Po zamknięciu książki, długo zastanawiałam się jak opisać to, co mam w głowie. Ogrom uczuć i myśli, które towarzyszyły mi przez wszystkie strony jest trudny, a wręcz niemożliwy do opisania" - taki książki lubię najbardziej. Pozostawiają taki niedosyt. Niby wywołuje w nas jakieś emocje, ale nie jesteśmy wstanie do końca określić, co to za emocje.

  OdpowiedzUsuń
 4. strasznie chcę przeczytać tę książkę i zgadzam się że polska okładka jest o wiele lepsza :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Polska okładka jest niesamowita, i mam nadzieję, że na mnie książka zrobi takie samo wrażenie !

  OdpowiedzUsuń
 6. ale kusisz :) książka wydaje się bardzo ciekawa

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja właśnie jestem w połowie. Ta książka to cała Rice, choć czuć tę zmianę w związku z nawróceniem. Muszę ją dokończyć i jeszcze przemyśleć.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem jej ciekawa ;) Lubię takie dzieła ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziękuję za komentarze.
  Pearlyliles - zgadzam się z Tobą, miejsce akcji robi ogromne wrażenie! Ja nie wyobrażałam sobie takiego przepychu, wątpie czy byłoby mnie stać na wynajęcie tam pokoju:D Ale czytając książkę da się odczuć klimat tego miejsca:)

  Alino- jestem ciekawa Twoich odczuć. Ja myślę, że ile ludzi, tyle opini na temat książki:)

  Tarkastelu - Zgadzam się. Czasem niektóre książki potrzebują czasu, aby dojrzeć w naszych głowach:) Ale takie są najlepsze:)

  OdpowiedzUsuń

Zakurzona półka © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka