Zatoka o północy - Diane Chamberlain

Autorka: Diane Chamberlain
Tytuł: Zatoka o północy
Wydawnictwo:Isabel, Julie i Lucy odkąd sięgają pamięcią zawsze na wakacje jeździły do domku nad zatoką.
Te wspaniałe wyjazdy i wspólnie spędzone chwile skończyły się wraz z tragiczną śmiercią Isabel.
Rodzice dziewczynek sprzedali dom, a rodzina oddaliła się od siebie, pogrążając się w żalu i wzajemnych pretensjach.

40 lat później umiera Ned, chłopak Isabel, który tamtego pamiętnego lata spotykał się z nią na platformie. Podczas sprzątania Ethan, młodszy brat Neda, natrafia na list, którego mężczyzna nie zdążył wysłać, a który rzuca nowe światło na sprawę śmierci Isabel, która nigdy nie została wyjaśniona.

Julie, Lucy oraz ich matka Maria, od nowa będą musiały zmierzyć się z przeszłością i przerwać zmowę milczenia na temat śmierci Isabel.
Dla nich trzech, będzie to wielki sprawdzian i bolesne wspomnienia.

Wśród nich jest jeszcze Shannon, córka Julie, która niesamowicie przypomina wszystkim zmarłą Isabel. Dziewczyna jest tak samo buntowniczo nastawiona i ma wiele tajemnic. Czy historia lubi się powtarzać? Podobno, tak..

"Zatoka o północy" to fantastyczna powieść, którą czyta się z wypiekami na twarzy. Przedstawione w niej zostały 3 pokolenia kobiet.
Najpierw Marii, która w przeszłości popełniła wiele błędów. Później Isabel, Julie i Lucy, a także i Shannon, tej najmłodszej.
Przeszłość, przeplata się z teraźniejszością tworząc niesamowity klimat i wspaniałą całość.
Z żalem rozstawałam się z domkiem nad zatoką, oraz z bohaterami.
Diane Chamberlain stworzyła historię kobiet, które popełniły wiele błędów, ale mimo to potrafiły zbudować coś na nowo i odnaleźć drogę do prawdy i do siebie.
Polecam!

8 komentarzy :

 1. Zachęcająca recenzja ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niedługo do mnie dojdzie i zaczytam się :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię takie historie. Zapisuję sobie tytuł, żeby upolować ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam tej autorki "Sekretne życie CeeCee Wilkes" bardzo podobała mi się, na pewno sięgnę po inne książki autorki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Cieszę się, że książka Ci się spodobała. Lubię takie wielopokoleniowe historie. Twórczość tej autorki jest wciąż przede mną, chyba zacznę swoją przygodę właśnie z "Zatoką o północy". :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dawno już nie czytałam książki, której pochłonięcie zajęłoby mi prawie miesiąc... I to absolutnie niestety nie jest związane z tym, że była tak wymagająca i musiałam ją sobie "przetrawić" - ta była po prostu beznadziejna. Dobrze, że ją wygrałam, a pieniądze bezpiecznie spoczywają na koncie.

  "Zatoka o północy" Diane Chamberlain to książka wydana ładnie przez dobre wydawnictwo. Na końcu książki zamieszczono też ciekawe pytania do ewentualnej dyskusji. I na tym niestety jej plusy się kończą.

  Absolutnie niestety nie zgadzam się z "ochami" i "achami" na jej temat. Odkąd na scenę wkroczyła opowieść najstarszej z bohaterek, stała się absolutnie przewidywalna i nawet jeżeli o sprawcy miałam tylko mgliste pojęcie, to i tak szczerze mówiąc jakoś nie korciło mnie, żeby potwierdzić przypuszczenia. Poza tym (może to tylko kwestia tłumaczenia, nie oryginału, bo np. raz pisze o rozwodzie a raz tylko o separacji dwójki bohaterów) jest moim zdaniem kiepsko napisana i staje się absolutnym czytadłem bardzo w stylu Harlequinów ("Musiał ją poślubić z miłości. Miłości, jakiej nie mogliśmy zaznać razem, ponieważ zbyt wiele przeciwności stanęło nam na drodze"). I nawet nie pomogła jej forma wielu narratorów. Mam wrażenie, że autorka pisze "na siłę", że na tablicy powypisywała sobie cechy bohaterów, opisała je dokładnie, a potem wydarzenia konstruowała tak, żeby postacie do nich pasowały. Moim zdaniem natomiast dobrze napisana książka to taka, w której to wydarzenia pokazują charakterystyki bohaterów, a nie sztucznie udowadniają opis z początku książki. Mówić szczerze, zdenerwowała mnie ta książka!

  Ale cieszę się, że niektórym się podobała - w końcu, jak pisał Gaarder "wytwarzamy więcej kultury niż jesteśmy w stanie przetrawić" i to bardzo dobrze - każdemu według upodobań. Nie musimy lubić wszystkiego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Twój komentarz jest właśnie dowodem na to, jak jedna książka, może być różnie odebrana. Ja byłam zachwycona "Zatoką o północy" i przyznam, że w moim odczuciu to jedna z lepszych książek autorki. Dziękuję za tak obszerny komentarz i za to, że podzieliłaś się swoimi odczuciami względem tej książki. Nie czytałam oryginału więc nawet nie mam pojęcia co może być źle lub inaczej przetłumaczone w naszym przekładzie, ale i tak czytało mi się tę książkę znakomicie;)

   Usuń

Zakurzona półka © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka