Beta - Rachel Cohn

Autorka: Rachel Cohn
Tytuł: Beta
Wydawnictwo:Dominium to rajska wyspa, na której mieszkają tylko Ci, których na to stać, czyli elita. Do tej pory był tylko jeden problem. Mieszkają na niej Ci najbogatsi, ale nie ma im kto usługiwać i właśnie tak powstała idea tworzenia klonów, z ludzi, którzy już nie żyją i tworzenia z nich istot bez dusz, bez uczuć i bez pragnień, stworzonych do usługiwania.

Tak powstała Elizja. Jedna z pierwszych betanastolatek. Elizja jest doskonała pod każdym względem, zapewne dlatego tak szybko trafia do domu aby spełniać swoją rolę. Dziewczyna ma tyle szczęścia, że staje się członkiem rodziny i traktowana jest jak córka. Gdy na jej drodze staje Tahir, młody chłopak, budzą się w niej pierwsze ludzkie uczucia. Jest jednak jeden problem, gdy rodzina, u której mieszka dowie się, że jest defektem, ponieważ czuje, zostanie zgładzona...

"Beta" to książka, która mnie zaskoczyła. Przyznam szczerze, że sięgnęłam po nią tylko z ciekawości, a przepadłam po pierwszych kilku stronach. Cały stworzony idealny świat na wyspie jest tylko mrzonką, stworzoną na potrzeby tych najbogatszych, którzy nie mają żadnych problemów, prócz takich, który klon wybrać do usługiwania. Wydaje się, że życie na wyspie płynie tam wolniej, a wszyscy wokoło są szczęśliwi i zadowoleni. W rzeczywistości każdy coś ukrywa i gra przed innymi.

Elizję polubiłam od początku. Jej radość życia i chęć przeżycia go nie jako klon ale jako człowiek, który ma marzenia i pragnienia, mnie zachwyciła. Dzięki tak różnorodnym bohaterom, książka jest jedyna w swoim rodzaju i bardzo ją Wam polecam.
Koniec zwiastuje kontynuacje, ale póki co nic o niej nie wiadomo.

10 komentarzy :

 1. Muszę przeczytać tę pozycję! Zdecydowanie to coś dla mnie : )

  OdpowiedzUsuń
 2. Koniecznie muszę przeczytać - jest na mojej świątecznej liści prezentów na 1. miejscu, więc mam nadzieję, że nie będę już długo czekać ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka na pewno trafi w moje ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Beta" przeczytana ;) Spodziewałam się po niej czegoś ciut więcej, niektóre wątki bardzo kojarzyły mi się z innymi antyutopijnymi historiami. Jednak akcja i bohaterowie dobrze urozmaicili powieść. Czekam na ciąg dalszy ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę przeczytać tę książkę! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książki nawet za bardzo nie trzeba mi polecać, bo mam na nią ochotę odkąd tylko pojawiły się zapowiedzi i mam nadzieję, że spodoba mi się równie mocno jak Tobie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kiedyś chciałabym ją przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dno i metr mułu. Książka wygląda jak konspekt konspektu siebie samej.

  Brak elementarnej logiki.

  Nieprawdopodobna pod względem psychologicznym.

  Świat przedstawiony ledwo naszkicowany - trzy osoby na krzyż, wśród których obraca się bohaterka, a i te trzy osoby są niedopracowane i właściwie nie różnią się specjalnie od siebie.

  Książka wygląda jak napisana po kursie kreatywnego pisania.

  W porównaniu z "Pokarmem bogów" H.G.Wellsa*, którą przeczytałam poprzednio, a która, mimo wyraźnej wymowy nietzscheańskiej, jest jednak dobrą powieścią - książka jest, że użyję języka jej samej - totalnie drętwa.

  *Z punktu widzenia bohaterów książki, których perspektywa czasowa wynosi około 20 lat - skamieliny z czasów dinozaurów.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja niestety nie mogę odnieść tej książki do żadnej innej z tej tematyki bo po prostu takich nie czytam, tutaj zrobiłam wyjątek;)
  Ale fajnie, że poznałam także Twoje zdanie, choć mi książka bardzo się podobała:)

  OdpowiedzUsuń

Zakurzona półka © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka