Nienawiść - Jennifer Brown

Autorka: Jennifer BrownTytuł: NienawiśćWydawnictwo:
Nienawiść to uczucie, które może zniszczyć wszystko i wszystkich. Czasem nienawiść jest końcem czegoś, czasem początkiem. Valerie odkąd zaczęła naukę w liceum była prześladowana i przezywana. Gdy wśród uczniów znalazła swoją bratnią duszę Nicka, nie wiedziała w jakim kierunku potoczy się jej życie. Liczyło się to, że ma kogoś kto ją rozumie.
Nick także nie należał do osób lubianych. Często był wyśmiewany i pogardzany. Wszystkie wydarzenia jakie miały miejsce w życiu tych dwojga, doprowadziły do jednego, do nienawiści.
Nienawiść, to słowo często będzie padać na stronach książki, bo to właśnie z nienawiści zginęło tylu uczniów. Nick doprowadzony do granic wytrzymałości postanawia pozbyć się osób, które znalazły się w zeszycie: "do odstrzału". Val i Nick już jakiś czas prowadzili ten zeszyt z małą różnicą. Val traktowała to jako sposób odreagowania, Nick zupełnie poważnie.
Gdy więc dochodzi do strzelaniny, a w toku śledztwa wychodzi na jaw fakt, że uczniowie, którzy zginęli, byli umieszczeni w zeszycie, Val staje się najbardziej znienawidzoną osobą. Wszyscy chcą ją ukarać. Val zdaje sobie sprawę, że będzie musiała stawić czoła wszystkim, którzy zostali skrzywdzeni przez nią i Nicka. Jest jednak jedna osoba, której Val uratowała życie i która pomoże jej powoli wrócić do rzeczywistości...
Ale czy inni dadzą jej normalnie żyć? Czy nienawiść w końcu zniknie z życia tych młodych ludzi?

To niesamowite jak nienawiść może zniszczyć życie. Jak łatwo jest doprowadzić kogoś do ostateczności, jak cienka jest granica między życiem, a śmiercią. Żaden z uczniów nie zdawał sobie sprawy z tego, jakie są konsekwencje wyśmiewania innych. Oczywiście nie popieram tego co zrobił jeden z głównych bohaterów, ale to, co robili inni uczniowie tej dwójce było na tyle parszywe, że stało się, to co się stało. Niestety ucierpiało mnóstwo osób, czasem nawet niewinnych, bowiem przypadkiem się tam znalazły, bądź próbowały pomóc innym.
Akcja książki dzieje się dwutorowo. Są wspomnienia z dnia strzelaniny i jest teraźniejszość, trudna i bolesna teraźniejszość.
Książkę czyta się naprawdę bardzo dobrze, koniec jest szczególnie wzruszający i łzy pojawiły się także i w moich oczach.
"Nienawiść" to bardzo dobra książka, którą szczególnie poleciłabym właśnie młodzieży, chociażby po to, żeby Ci młodzi ludzie zdali sobie sprawę jak słowa, czy nieprzemyślane uwagi mogą zniszczyć życie innego człowieka. Dorośli, odnajdą w tej książce bardzo dobrą powieść z elementami psychologicznymi i z mnóstwem cierpienia, analizy i z chwilami wzruszeń.
Jeżeli będziecie mieli okazję, koniecznie przeczytajcie "Nienawiść".

13 komentarzy :

 1. Bardzo lubię tę serię, wydaną przez Naszą Księgarnię. Są to książki zarówno dla nastolatek jak i dla dorosłych, które poruszają trudne tematy, a przy tym skłaniają do przemyśleń. Z chęcią przeczytam również i tę pozycję ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie, że mi przypomniałaś o tej książce. Czytałam już pozytywne recenzje i mam ochotę się z nią zapoznać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytając Twoją recenzję fabuła skojarzyła mi się z książką 'Dziewiętnaście minut' J. Picoult. Tam również dochodzi do strzelaniny i giną uczniowie.
  Myślę, że książka mi się spodoba:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z pewnością przeczytam :)
  Jeśli się nie mylę to z tej serii czytałam książkę "Dwa wybory" i bardzo mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 5. Evita-masz rację z tym że Picoult opisała jeszcze trudny proces, a tutaj jest głębsza analiza psychologiczna:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Po twojej recenzji spróbuję wypożyczyć te książki :)


  dodajemy ??
  Ja juz obserwuję liczę na to samo :)

  OdpowiedzUsuń
 7. nie słyszałam o tej książce ,ale po tej recenzji sięgnę po nią z wielką chęcią :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Zachęciłaś mnie do tej "Nienawiści" :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam takie trochę mieszane uczucia. Z jednej strony wydaje mi się temat oklepany, bo ktoś kogoś dręczy w szkole, a z drugiej to jednak historia, którą warto poznać. Ale myślę, że skuszę się na przeczytanie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wiele jest filmów, które poruszają ten problem, wiele podobnych sytuacji z życia wziętych. Prześladowania i szykany w szkole często mogą mieć tragiczny finał. Dobra lektura ku przestrodze.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zgadzam się z Wami, ta tematyka jest wręcz oblegana.Jednakże książka mimo wszystko, zasługuje na uwagę. Jest pisana trochę z innego punktu widzenia,który warto poznać:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Przeczytam ją z pewnością. Zaintrygował mnie temat poruszany w niej.

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetna książka, polecam. Czytałam dosłownie jednym tchem, jedna z tych, którą jak się zacznie to nie można robić nic innego aż się nie skończy. Od wczoraj jedna z moich ulubionych. Temat trudny, a sytuacja dziewczyny wydaje się (w moim odczuciu) beznadziejna. Żałuję, że nie ma ekranizacji. Wspomniano, że istnieje wiele książek i filmów podobnych fabule, mogłabym prosić tytuły?

  OdpowiedzUsuń

Zakurzona półka © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka