Używane serce - Catherine Ryan Hyde


Autorka: Catherine Ryan HydeTytuł: Używane serceWydawnictwo:
Vida, oznacza życie. To dziwne. Zważywszy na okoliczności Vida z pewnością nie powinna nazywać się Vida..

Vida to dziewiętnastoletnia dziewczyna, która od dziewiętnastu lat umiera. Jakkolwiek dziwnie to brzmi, bardzo prawdziwie wygląda. Od dziewiętnastu lat Vida czeka na serce. Czeka aż umrze ktoś, kto będzie miał serce nadające się dla niej.

Vida jest bardzo dziwną nastolatką opanowaną, mądrą, odpowiedzialną i można powiedzieć, że nawet przeszła z kostuchą na "ty".
Wszystko zmienia się gdy dziewczyna otrzymuje idealne serce od dawcy.
Dawcą okazuje się być kobieta - Lorrie, żona mężczyzny, który postanawia oddać serce komuś, w kim będzie ono żyło.
Richard nie potrafi pogodzić się ze stratą tak ważnej dla niego osoby. Vida zaś widząc Richarda stwierdza, że kocha go od zawsze. Czy możliwe aby serce, które otrzymała Vida zachowało pamięć komórkową?
Między tymi dwoma osobami narodzi się bolesna więź, granicząca niemalże z obsesją, która zarówno Richarda jak i Vidę doprowadzi do końca, który zmieni ich życie.

Książkę czyta się świetnie. Szybko i z zaciekawieniem. Spodziewałam się trochę innej akcji i byłam zdziwiona, że autorka poszła w zupełnie inną stronę. Nie do końca też rozumiem nagłą zmianę głównej bohaterki. Wydawało mi się, że wraz z transplantacją serca zmieniła się cała jej osobowość. Czytając kolejne rozdziały, już po transplantacji miałam wrażenie, że Vida ze swoim sercem i Vida z używanym sercem to dwie różne Vidy? Z jednej strony dziwne, z innej logiczne.
W każdym razie w książce poruszane są trudne i bolesne tematy. Będziecie mogli obserwować zmianę głównej bohaterki z nastolatki pilnowanej przez mamę, na dorosłą podejmującą samodzielne decyzje dziewczynę, która pragnie przeżyć wszystko to, co straciła czekając na śmierć.
Polecam.

8 komentarzy :

 1. Brzmi bardzo ciekawie, szczególnie ta pamięć komórkowa i zmiana osobowości głównej bohaterki po transplantacji - to może być naprawdę interesująca lektura ;)

  PS. Zapraszam do siebie na bloga - może skusisz się na zakupy książkowe? :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo chętnie ją przeczytam. Ciekawi mnie jak będzie wyglądać ta obsesja głównych bohaterów ;)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Może na tym między innymi polegał pomysł autorki - żeby osobowość się zmieniła? Jest kilka filmów z fabułą opartą na takiej koncepcji, jeden nawet dość dobrze pamiętam - kobieta stała się kimś zupełnie innym.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiedziałam, że to będzie książka warta przeczytania ;) Muszę ją mieć...

  OdpowiedzUsuń
 5. Tę książkę chcę przeczytać odkąd zetknęłam się z opisem na stronie wydawnictwa. Na pewno po nią sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Interesujące, nawet bardzo, choć ta nagła przemiana wydaje mi się dość naciągana - mimo to z ogromną chęcią przeczytam!
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawie sie zapowiada ta lektura, mimo iż sam temat zmiany osobowości po przeszczepie jest już wielokrotnie powielany. Jak mi wpadnie w ręce to z checią przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa historia. Muszę się z nią czym prędzej zapoznać. :)

  OdpowiedzUsuń

Zakurzona półka © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka