Zostań jeśli kochasz - Gayle Forman

Autorka: Gayle Forman
Tytuł: Zostań jeśli kochasz
Wydawnictwo:
Mia ma wszystko czego może potrzebować dziewczyna w jej wieku, a nawet więcej. Kochających i wyrozumiałych rodziców, talent, najlepszą przyjaciółkę i zakochanego w niej chłopaka.

Gdy pewnego dnia za sprawą nieszczęśliwego wypadku ginie cała jej rodzina, a Mia zostaje zawieszona pomiędzy światami wszystko się zmienia.

Czytelnik poznaje najważniejsze momenty z jej przeszłości oraz rozważania na temat życia. Czy Mia zdecyduje się zostać na Ziemi czy też odejdzie w nieznane?

"Zostań jeśli kochasz" to książka, która naprawdę daje do myślenia. Ale zacznę od początku czyli od tytułu. Dużo bardziej podoba mi się oryginalny tytuł czyli "If I stay". Według mnie bardziej pasuje do książki. No bo co jeśli zostanę? Co mnie tutaj czeka? Jak będę żyć bez rodziny? Książka jest taka bardzo filozoficzna i ten tytuł bardziej pasuje niż nasz polski, który sprawia, że każdy myśli o tym, że ta książka to tanie romansidło.

Nie wiem czemu zaczęłam od drobnych minusów książki ale jak już tak się stało, to skończę. W książce nie podoba mi się jeszcze jedna rzecz. Ukazanie rodziny Mii jako idealnej, która o wszystkim mogła ze sobą porozmawiać i absolutnie nigdy się nie kłóciła, bo to właśnie taki obraz wyłania się z książki.
Według mnie jest to zbyt idealne żeby mogło być prawdziwe. Nie twierdzę, że nie ma rodzin, które się nigdy nie kłócą, bo może i są, ale na pewno nie ma nigdzie takiej rodziny, która byłaby dokładnie tak idealna.

Jeżeli chodzi o rzeczy, które w książce mi się podobają to chyba jest to fakt, że książkę czyta się jednym tchem i gdy się ją skończy, chciałoby się czytać dalej.
Cała ta historia sprawia, że zastanawiamy się nad tym co my byśmy zrobili gdybyśmy mieli wybór.

Wiem, że nadal jest albo już był film w kinach i ja na pewno go obejrzę. A wy planujecie?
Zakurzona półka © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka